چاه وجودتو باز کن تا شیطان ولت کنه

وجود و روح ما مثل چاهی می‌ماند که سالهاست درونش را رسوب‌های مختلف گرفته و کیپ شده است. هرموقع دیدید خیلی افسرده می‌شوید، خیلی مایوس می‌شوید، حال کار کردن و ادامه دادن زندگی را ندارید و این حال هم همیشگی شده و ساعاتش بیشتر از زمانی هست که حالتان بهتر است مطمئن باشید که چاه روحتان مسدود شده است و باید بازش کنید. وقتی روح ما پر از نواقص اخلاقی می‌شود همه اینها ابزاری می‌شوند که شیطان به وسیله آنها ما را از مسیر مستقیم منحرف می‌کند، مسیری که ما را به زندگی پر از آرامش، ثروت، برکت و اتصال با خداوند می‌رساند.

در طول زندگی از زمان تولد تا اکنون روح و روان ما پر از کینه، خشم و ترس‌هایی شده است که هرگز تلاش نکردیم علت آنها را پیدا کنیم و بخواهیم آنها را همان لحظه از بین ببریم و از آنها گذر کردیم و آنها آنقدر روی هم جمع شدند که روان ما را همانند یک چاه مسدود کردند و الان به محض یک مانع یا مشکل در زندگی خیلی زود از کوره در می‌رویم و دارای اختلالات بسیار زیادی از بیماری‌های روحی شده ایم. این نواقص که همانند کثافات در روح ما تلنبار شده‌اند باید به وسیله ابزارهایی یکی یکی برطرف شوند تا چاه روح باز شود و آب آرامش از آن به راحتی عبور کند.

کسانی که دیدگاه مذهبی دارند و به وجود شیطان اعتقاد دارند باید بدانند که شیطان دست بر روی ضعفها و نواقص ما می‌گذارد. شیطان از خودش چیزی ندارد که بخواهد به ما آسیبی برساند؛ زیرا قدرت مطلقه دست الله است. شیطان هیچ قدرتی از خودش ندارد. هیچ ابزاری ندارد. تنها راه و روشی که می‌تواند نیت پلید خود را اجرا کند و انسان را از مسیر مستقیم منحرف کند خود همین نواقص ما است. تا زمانی که ما نواقص خود را برطرف نکنیم شیطان هم مطمئن باشید که همیشه با ماهست و ما را به وسیله همان نواقصمان از آرمش و صراط مستقیم منحرف می‌کند.

نکته جالب توجه در مورد این نواقص این است که زمانی که زمان مناسب و طولانی را برای رفع آنها صرف می‌کنیم و کم کم احساس بهجت و آرامش و سرور می‌کنیم نواقصی که سالها قبل در روح ما نفوذ کرده و تلنبار شده‌اند خودشان را نشان می‌دهند. دقیقا همانند چاهی که وقتی باد می‌زنیم مسیر را کمی باز میکند ولی متوجه می‌شویم که چاه نیاز به فنر دارد و باید فنر زد تا بخشی از آن رسوب‌ها از بین بروند و مسیر به طور کلی باز شود.

در مورد افراد مذهبی به این صورت اتفاق می‌افتد که زمانی که پرهیز از ارتکاب گناه را شروع می‌کنند و تقواپیشگی در پیش می‌گیرند کم کم این نواقص بالا می‌زند و شخص متوجه خشم‌ها، ترس‌ها و کینه و رنجش‌ها می‌شود. وقتی که یکی یکی اینها را بررسی و برطرف میکند شخص ممکن است دچار وسواس فکری و عملی و مقداری توهمات بشود که خود این وسواس و توهمات هم بخشی از آن نواقصی است که به دلیل تلنبار شدن پلیدی‌های روح پنهان مانده بودند و حالا که روح کم کم دارد تصفیه می‌شود این وسواسها هم شروع به دیده شدن می‌کنند. در این رابطه این مطلب را بخوانید: شیطان از راه نواقص اخلاقی وارد می‌شود.

البته برای دفع این وسوسه‌ها و توهمات دیگر نمی‌توان باد در چاه زد بلکه باید فنر زد زیرا این نقص رسوب بیشتری در روح دارد و فلسفه وجودی آن هم به دلیل این است که از بس در طول سالهای زندگی ترسها و فقدان ایمانها و کینه ها و رنجش ها در روح رسوخ کرده که روح را به تعبیری زخمی کرده‌اند. این وسوسه‌ها نتیجه این زخمها است و برای ترمیم این زخمها نیاز به دعا و نیایش و یک عده تمرینهایی است که نیاز به توضیح علی حده ای دارد. البته خواندن کتاب «راهکارهای عملی درمان وسواس به انضمام احکام و استفتائات» نوشته آیه الله حسین مظاهری خیلی در این مرحله از پاکسازی از روح کمک می‌کند. این کتاب را دانلود کنید.

شیطان از راه نواقص اخلاقی وارد می‌شود.
ترسهای مثبت و معقول و ترسهای منفی و غیر معقول در کلام حضرت علی علیه‌السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.